Bliv førstehjælper

Tilmeld dig et fire timers førstehjælpskursus på denne side og bliv førstehjælper i Region Syddanmark eller Region Sjælland.

BEMÆRK - der vil yderligere blive oprettet kurser i følgende byer: Nakskov, Næstved og Slagelse. Disse vil være tilgængelig i løbet af uge 7.

Så snart du har bestået kurset, bliver du automatisk godkendt som førstehjælper i den region, hvor du er bosiddende.

Efterfølgende vil du blive anmodet om indhentning af en børneattest.

Kurset er et 4 timers Førstehjælp ved hjertestop gennem Dansk Førstehjælpsråd. Indholdet er følgende:

  • Førstehjælpens 3 hovedpunkter
  • Bevidsthedstilstand
  • Overlevelseskæden
  • Vurdering af personen og livreddende førstehjælp – herunder ABC metoden og fjernelse af fremmedlegemer i luftvejene
  • Tilkald hjælp – råb på hjælp, 112 eller kontakt egen læge
  • Førstehjælp til tilskadekomne med bevidsthedspåvirkning, tilskadekomne med normal vejrtækning herunder sideleje
  • Hjerte-Lunge-Redning (HLR)
  • Brug af hjertestarter (AED)

BEMÆRK  Der vil ikke være forplejning under kurset, men du er velkommen til selv at medbringe mad og drikke. Husk også praktisk tøj.

DFH_logo_farve_payoff_V

Kurser i Sjælland

Dag 1Dag 2KursusstedPladser
17.03.2019
09:00-16:30
Stevns Frivillighedscenter, Multisalen
4652 Hårlev
1Vælg
27.03.2019
17:30-21:30
Vor Frue skole, Hovedindgangen
4700 Næstved
17Vælg
06.04.2019
09:00-13:00
AOF Holbæk, lokale C-3
4300 Holbæk
17Vælg
08.04.2019
17:30-21:30
Sofiendalskolen (Midtskolen), Guffen/Catéen, Blå gang
4690 Haslev
17Vælg
17.04.2019
17:30-21:30
Frivilligcenter Hyldegården
4100 Ringsted
17Vælg
27.04.2019
09:00-13:00
Aktivitetscenteret, stuen
4400 Kalundborg
10Vælg
11.05.2019
09:00-13:00
Korsør Bibliotek, mødesalen
4220 Korsør
16Vælg
14.05.2019
17:30-21:30
3F Køge, salen
4600 Køge
14Vælg
14.05.2019
17:30-21:30
Familieringen
4930 Maribo
17Vælg
15.05.2019
17:30-21:30
Antvorskov Skole, klasselokale A6, A7 og A8
4200 Slagelse
18Vælg
16.05.2019
17:30-21:30
Dansk Folkehjælp
4800 Nykøbing F.
17Vælg
21.05.2019
17:30-21:30
Byens Hus, Orangeriet (1. sal)
4000 Roskilde
17Vælg
23.05.2019
17:30-21:30
Dianalund Borgerhus, lokale 3
4283 Dianalund
17Vælg
23.05.2019
17:30-21:30
Nakskov
4900 Nakskov
18Vælg
25.05.2019
09:00-13:00
Asnæs Hallen, lokale 2
4550 Asnæs
18Vælg
04.06.2019
17:30-21:30
Dansk Metal
4960 Vordingborg
18Vælg

 

Kurser i Syddanmark

Dag 1Dag 2KursusstedPladser
09.03.2019
08:30-12:30
Foreningernes Hus, Vejle, lokale 5
7100 Vejle
9Vælg
11.03.2019
17:30-21:30
Pavillonen
6600 Vejen
9Vælg
16.03.2019
08:30-12:30
Det gl. bibliotek, køkkenet
5600 Fåborg
12Vælg
16.03.2019
08:30-12:30
Østergade Forsamlingshus
5500 Middelfart
13Vælg
19.03.2019
17:30-21:30
Frivillighuset Vindrosen, lokale 4
6700 Esbjerg
12Vælg
23.03.2019
08:30-12:30
Foreningshuset Gasværket
5610 Assens
11Vælg
25.03.2019
17:30-21:30
Frivilligcenter Haderslev, stort lokale
6100 Haderslev
9Vælg
30.03.2019
08:30-12:30
Frivilligcenter Fredericia, konferencerummet
7000 Fredericia
16Vælg
30.03.2019
08:30-12:30
Dansk Folkehjælp
5230 Odense M
11Vælg
06.04.2019
08:30-12:30
3F Kolding
6000 Kolding
16Vælg
06.04.2019
08:30-12:30
Frivilligcenter Sydfyn, den store sal på 2. sal
5700 Svendborg
16Vælg
07.04.2019
08:30-12:30
Den gl. bibliotekssal
6400 Sønderborg
12Vælg
13.04.2019
08:30-12:30
Frivilligcentret Frisam
7200 Grindsted
16Vælg
29.04.2019
17:30-21:30
Tønder Medborgerhus, store sal
6270 Tønder
11Vælg
06.05.2019
17:30-21:30
Frivillighuset Varde, store mødesal
6800 Varde
17Vælg