Bliv førstehjælper

Tilmeld dig et fire timers førstehjælpskursus på denne side og bliv førstehjælper i Region Syddanmark eller Region Sjælland.

Så snart du har bestået kurset, bliver du automatisk godkendt som førstehjælper i den region, hvor du er bosiddende.

Efterfølgende vil du blive anmodet om indhentning af en børneattest.

Kurset er et 4 timers Førstehjælp ved hjertestop gennem Dansk Førstehjælpsråd. Indholdet er følgende:

  • Førstehjælpens 3 hovedpunkter
  • Bevidsthedstilstand
  • Overlevelseskæden
  • Vurdering af personen og livreddende førstehjælp – herunder ABC metoden og fjernelse af fremmedlegemer i luftvejene
  • Tilkald hjælp – råb på hjælp, 112 eller kontakt egen læge
  • Førstehjælp til tilskadekomne med bevidsthedspåvirkning, tilskadekomne med normal vejrtækning herunder sideleje
  • Hjerte-Lunge-Redning (HLR)
  • Brug af hjertestarter (AED)

BEMÆRK  Der vil ikke være forplejning under kurset, men du er velkommen til selv at medbringe mad og drikke. Husk også praktisk tøj.

DFH_logo_farve_payoff_V

Kurser i Sjælland

Dag 1Dag 2KursusstedPladser
27.03.2019
17:30-21:30
Vor Frue skole, Hovedindgangen
4700 Næstved
14Vælg
06.04.2019
09:00-13:00
AOF Holbæk, lokale C-3
4300 Holbæk
8Vælg
08.04.2019
17:30-21:30
Sofiendalskolen (Midtskolen), Guffen/Catéen, Blå gang
4690 Haslev
15Vælg
17.04.2019
17:30-21:30
Frivilligcenter Hyldegården
4100 Ringsted
16Vælg
27.04.2019
09:00-13:00
Aktivitetscenteret, stuen
4400 Kalundborg
6Vælg
11.05.2019
09:00-13:00
Korsør Bibliotek, mødesalen
4220 Korsør
16Vælg
14.05.2019
17:30-21:30
3F Køge, salen
4600 Køge
12Vælg
14.05.2019
17:30-21:30
Familieringen
4930 Maribo
16Vælg
15.05.2019
17:30-21:30
Antvorskov Skole, klasselokale A6, A7 og A8
4200 Slagelse
18Vælg
16.05.2019
17:30-21:30
Dansk Folkehjælp
4800 Nykøbing F.
16Vælg
21.05.2019
17:30-21:30
Byens Hus, Orangeriet (1. sal)
4000 Roskilde
17Vælg
23.05.2019
17:30-21:30
Dianalund Borgerhus, lokale 3
4283 Dianalund
17Vælg
23.05.2019
17:30-21:30
Byskolen, klasselokale 106
4900 Nakskov
16Vælg
25.05.2019
09:00-13:00
Asnæs Hallen, lokale 2
4550 Asnæs
18Vælg
04.06.2019
17:30-21:30
Dansk Metal
4960 Vordingborg
18Vælg

 

Kurser i Syddanmark

Dag 1Dag 2KursusstedPladser
30.03.2019
08:30-12:30
Frivilligcenter Fredericia, konferencerummet
7000 Fredericia
12Vælg
30.03.2019
08:30-12:30
Dansk Folkehjælp
5230 Odense M
3Vælg
06.04.2019
08:30-12:30
3F Kolding
6000 Kolding
0
06.04.2019
08:30-12:30
Frivilligcenter Sydfyn, den store sal på 2. sal
5700 Svendborg
7Vælg
07.04.2019
08:30-12:30
Den gl. bibliotekssal
6400 Sønderborg
4Vælg
13.04.2019
08:30-12:30
Frivilligcentret Frisam
7200 Grindsted
13Vælg
29.04.2019
17:30-21:30
Tønder Medborgerhus, store sal
6270 Tønder
11Vælg
06.05.2019
17:30-21:30
Frivillighuset Varde, store mødesal
6800 Varde
15Vælg